Prelegenci WordCamp Polska

Prelegenci

W programie WordCamp 2015 Polska znajdą się tylko najciekawsze prelekcje i prezentacje. Niebawem poznacie pełną agendę – tymczasem zapraszamy do zapoznania się z potwierdzonymi prelegentami oraz tematami, jakie zaprezentują podczas wrześniowego spotkania.

Aleksander Kuczek

aleksander kuczekWspółtwórca Perfect for WordPress – polskiej firmy tworzącej pluginy do WordPress, w tym popularnego formularza kontaktowego. Interesuje się ux oraz wydajnością stron internetowych. Prywatnie pasjonuje się optymalizacją wszystkiego co możliwe i czerpaniem z życia, ile tylko się da. Życiowe motto: „Work hard. Party harder.”

Fair pricing – czyli co naprawdę kupujesz płacąc za szablony i pluginy

W czasie tej prezentacji dowiesz się: Czy sprzedawanie pluginów i szablonów na licencji open source jest zgodne z prawem? Co tak naprawdę kupujesz płacąc za szablony i pluginy? Jak sprzedawać pluginy i szablony nie tylko zgodnie „z literą” ale też „z duchem” open source?

Aleksandra Łączek

Aleksandra Łączek

Geek girl i Theme Wrangler w Automattic, której największą frajdę sprawia tworzenie motywów WordPress. Jeśli właśnie nie pracuje nad nowym motywem, pewnie udziela się w społeczności jako członek Theme Review Team. Kiedy tylko ma okazję chwyta aparat i fotografuje.

Tworzenie motywów z Underscores ( _s )

Pomimo istnienia ogromnej ilości darmowych i płatnych motywów nic nie daje większej swobody, niż stworzenie własnej skórki. Chcesz zbudować motyw – dla siebie, dla klienta, a może darmowy motyw do oficjalnego repozytorium? Od czego zaczynasz? Do tematu można podejść na wiele sposobów – wykorzystać motyw domyślny albo jeden z dostępnych frameworków, lub… sięgnąć po motyw startowy. W swojej prezentacji Aleksandra skupi się na motywie startowym _s (Underscores), omówi jego budowę i pokaże jak wykorzystać go jako bazę własnej skórki, która będzie kompatybilna z najnowszą wersją WordPress i standardami HTML5, responsywna, gotowa do tłumaczenia i dostępna.

Davor Altman

davor altmanHead of Customer Happiness team at ManageWP, WordPress enthusiast and Customer Service addict. Also a chess fanatic. Still training people to provide Customer Support for a WordPress startup, doing WordPress workshops and organizing the first Customer Happiness meetup in Belgrade. Writer for ManageWP and his personal blog.

The Art of Support – Growing Your WordPress Customer Base by Using the Word of Mouth

Introducing best practices for providing Customer Support for a WordPress startup and the impact it has on your WordPress business. Covering the best tools, examples, tips and tricks and how to transform your CS team from a „necessary evil” to the backbone of your business…

Dawid Rzepczyński

dawid rzepczyńskiAbsolwent informatyki AGH w Krakowie. Freelancer i fascynat innowacyjnych rozwiązań. Przygodę z PHP i MySQL zaczął w 2001 r. Od kilku lat związany z WordPressem. Interesuje się rozwojem przedsiębiorczości. Zainteresowania łączy ze znajomością WordPress tworząc narzędzia wspierające biznes.

Migracja z Drupala do WordPressa

W teorii migracja z Drupal do WordPress polega na użyciu kilku funkcji wyciągających dane z Drupala i kilku funkcji WordPress dodających użytkowników oraz posty z załącznikami.
Praktyka to weryfikuje. Gdy mamy do czynienia z prawie pół milionem elementów w MySQL o różnym typie i różnej strukturze oraz ponad 8GB załączników rozrzuconych w katalogach wtyczek, staje się to dużym wyzwaniem.
W 30 minutowej prezentacji Dawid przedstawi w skrócie jak wygląda migracja dużego portalu do WordPress:
– na co zwracać uwagę aby przerzucenie pół miliona krotek i ponad 8GB danych trwało max 15 minut
– co jest lepsze: wykorzystanie funkcji CMS, kodu proceduralnego, czy kopii MySQL do MySQL
– jakie narzędzia użyto do pracy z Tabelami mającymi kilkaset MB
– w jakiej kolejności dodawać do WordPress i BuddyPress
– jak przygotować się do zmiany silnika CMS aby zminimalizować wahania w Google

Ewa Karaszkiewicz

Ewa Karaszkiewicz

Pierwszą stronę stworzyła w 2002 roku, od czterech lat pracuje jako front-end developer (aka best judgement RWD ninja) w xHTMLized. Współorganizatorka tegorocznego WordCamp Polska, od niedawna też krakowskich WordUpów. Estetka. Uwielbia patrzeć na morze, czytać książki i słuchać Florence & The Machine.

Diabeł tkwi w szczegółach. Jak zrobić czytelnikowi dobrze czyli… blogi na telefonie

Blogi zyskują na popularności, konkurencja rośnie, a czytelnicy robią się coraz bardziej wygodni — dlatego warto o nich zadbać, aby spędzali na naszym blogu więcej czasu i chętniej zostawiali komentarze. Powszechność smartfonów sprawia, że responsywna wersja strony to już nie ukłon w stronę użytkownika, a zwyczajna konieczność. W każdej chwili jesteśmy w stanie sprawdzić co nowego na Facebooku, Instagramie czy przeczytać nowego posta na blogu, który śledzimy. Dlatego ważne jest aby szablon bloga nie utrudniał czytania. W swojej prezentacji, na podstawie analizy blogów takich jak JasonHunt.pl, Segritta.pl, Fashionelka.pl, Ewa wskaże kilka kluczowych elementów z punktu widzenia UX, których prawidłowe działanie może zadecydować o zachowaniu czytelnika na stronie. Dowiemy się na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego szablonu oraz jak ocenić czy wybrany szablon dobrze wyświetla się na telefonie.

Grzegorz Głąb

grzegorz_glabPrzedsiębiorca i Freaklanser. Pasjonat nowych technologii, poszukujący ciekawych możliwości ich praktycznego wykorzystania do budowania rozwiązań dla biznesu. Lubi współpracować z Ludźmi, a nie pracować dla ludzi.

WordPress w wadze pure-kowej

Inne podejście oraz wykorzystanie nowych natywnych możliwości html5, css3, javascript do budowania frontendu.

Program prelekcji:

  1. Szablony stron w html5 i css3 – inne podejście
  2. Przygotowanie danych do serwowania (REST API, cache, wodpress tylko jako narzędzie do edycji)
  3. Renderowanie GUI po stronie klienta zamiast po stronie serwera
  4. Wykorzystanie wspólnych szablonów html: zarówno po stronie klienta jak i serwera (w niektórych przypadkach)
  5. Rezygnacja z nadmiarowych frameworków oraz bibliotek (jquery) – podejście Vanilla JS

Grzegorz Jaworek

grzegorz_jaworek
Swoją przygodę z WordPressem rozpoczął 8 lat temu jako freelancer, od 3 lat zaraża swoją fascynacją ABB. Uważa, że każdą stronę da się zrobić bazując na WordPressie, a dedykowane szablony i wtyczki skrojone do potrzeb są lepsze od uniwersalnych frameworków.

ABB TV – WordPress jako platforma video

W swojej prezentacji Grzegorz pokaże, jak wygląda proces implementacji i wdrożenia platformy multimedialnej do użytku korporacyjnego w oparciu o WordPressa, istniejącą infrastrukturę, komercyjny silnik do przetwarzania danych i backup w chmurze.

Ivan Bjelajac

ivan bielajac

Chief Operating Officer at ManageWP.com and Devana (the company that created ManageWP). His engineering background is related to DevOps, System Engieer and Customer Support Analysis / Head of Technical Customer Support positions and tasks.

High Speed WordPress Setup

This topic would cover how website speed affects website earnings. How to measure website speed the right way and how to improve it by utilizing web hosting setups or managed providers, advanced caching and CDNs as well as optimizing your website. I would like to touch base on topics such as WordPress with PHP7 beta vs HHVM vs current PHP stable versions and how to use them to your advantage.

Izabela Karkocha

Współorganizator WordUp, LbnSocial i Social Czwartków w Lublinie. Założycielka firmy i twórczyni marki KodoGrafia, która ma w ofercie m.in tworzenie szablonów WordPress. Prelegentka na WordUp Lublin, itp.

5 dobrych rad dla freelancera

Izabela od kilku lat z powodzeniem buduje markę KodoGrafia. W czasie prelekcji zaprezentuje kilka dobrych wskazówek, zebranych na bazie własnego doświadczenia. Jak zdobyć wartościowych klientów? Jak sprawić by zostali z tobą na dłużej? Co zrobić, aby polecali cię innym? Na co należy uważać przy współpracy z dużymi klientami?

Jakub Milczarek

Jakub Milczarek

Miłośnik wszystkiego co związane ze sprawami użyteczności, a także specjalista z dziedziny fizykochemii kryminalistycznej. Stronami internetowymi zajmuje się od 1997 roku, a z samym WordPressem zaprzyjaźnił się już w 2007 roku. Miał zaszczyt być szefem organizacji pierwszej edycji WordCamp Polska w 2010 roku, a w latach 2010-2012 prowadził z sukcesami firmę WP-Expert. Obecnie pracuje jako UX Specialist w OnTheGoSystems. W wolnych chwilach zdobywa Koronę Europy, poszukuje skrzynek OpenCaching i bloguje jako Lodzermensch.

WordPress w schronisku górskim

Wiele schronisk górskich w Polsce w ogóle nie ma swoich stron informacyjnych w sieci, a nawet jeśli takowe istnieją to raczej mogą być pokazywane jako dobre studium przypadku na zajęciach z historii Internetu lub szkoleniach z UX. Jakub Milczarek postanowił odrobinę poprawić ten stan rzeczy i stworzyć uniwersalny serwis katalogujący schroniska górskie. W trakcie prezentacji opowie o zastosowanych rozwiązaniach. Pokaże, jak w prosty sposób stworzył własne typy treści i własne pola odpowiadające za wszelkie „parametry” schroniska. Zobaczymy jak można wprowadzić „inteligentne” wyszukiwanie w WordPressie oraz udostępnić użytkownikom formularz do zgłaszania brakujących schronisk, na podstawie którego tworzy się od razu szkic wpisu wymagający jedynie przeglądu przez administratora. Pokaże również system oceniania schronisk działający w dwóch trybach: dla zwykłych odwiedzających i dla zarejestrowanych ekspertów. Nie zabraknie też planów na przyszłość.

Kacper Szurek

kacper_szurekPasjonat bezpieczeństwa poszukujący błędów w WordPressowych wtyczkach. Przemyślenia i odkrycia publikuje na swojej stronie.

Bezpieczeństwo wtyczek na przykładzie wykrytych podatności

Rosnąca popularność WordPressa powoduje, że staje się on coraz częstszym celem ataków. Podczas prelekcji dowiemy się jakich konstrukcji unikać i jak tworzyć bezpieczny kod, na podstawie wykrytych przez siebie błędów w popularnych wtyczkach.

Karolina Gorczyca

karolina_gorczycaPrawnik specjalizujący się w zagadnieniach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, w szczególności startupami. Konsultant z zakresu prawa własności intelektualnej, prawa umów i prawa handlowego. Ceniona za szybkość i skuteczność działania oraz elastyczność i kreatywność rozwiązań. Absolwentka prawa i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie prawnik AIP Kraków i aplikantka adwokacka w Krakowskiej Izbie Adwokackiej. Pomysłodawczyni i współzałożycielka bloga startuplawyers.pl.

Obowiązki blogera a przetwarzanie danych osobowych

Wystąpienie przedstawiać będzie treści związane z przetwarzaniem danych osobowych przez użytkowników WordPressa. Celem prezentacji jest rozwianie często pojawiających się wątpliwości, co do tego czym jest przetwarzanie danych osobowych, kiedy użytkownicy mają z nim do czynienia oraz jakie konsekwencje prawne związane są z gromadzeniem i używaniem danych przekazanych przez innych użytkowników. Dowiemy się w jaki sposób legalnie gromadzić i przetwarzać dane oraz jakie działania należy podjąć planując wysyłanie informacji poprzez newsletter, jaka powinna być treść zgody udzielanej przez użytkowników, a także czy w świetle polskiego prawa można legalnie korzystać z narzędzi takich jak MailChimp, czy Freshmail. W trakcie wystąpienia wskazane zostaną formalności, jakich należy dopełnić oraz procedury i koszty z nimi związane. W ostatniej części rozwiane zostaną wątpliwości jakie działania należy podjąć, gdy któryś z użytkowników umieści wulgarny lub naruszający cudze dobra osobiste komentarz – czy, kiedy i komu należy przekazać jego dane oraz kto ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy pozostawionych na naszym blogu.

Katarzyna Janoska

katarzyna janoskaFront-end developer. Z WordPressem w stałym związku od 4 lat. Bacznie obserwuje nowe trendy – rzadko przechodzi obojętnie, nigdy bezkrytycznie. Zawsze ma coś do powiedzenia. Nawet niepytana. Wolne chwile wypełnia podróżami, gotowaniem i prowadzeniem bloga: Milion myśli anoriell.

Mój poduszkowiec jest pełen węgorzy – czyli rozmówki kodersko-polskie

Przygotuj specyfikację. Podaj adres strony. Szczegółowo opisz problem! Tego wymagamy od klienta. Klienci pilnie poszukują słowników kodersko-polskich… W skrajnych przypadkach: szklanej kuli. Ulubiony klient FTP, szczypta sproszkowanej mandragory, sidebar, oko nietoperza, content, slider i eliksir na: „I will not buy this tobacconist because it is scratched” gotowy! A co możesz zyskać mówiąc po polsku?

Katarzyna Świderska

katarzyna_swiderska

Z WordPressem przyjaźni się od 2009 roku. W 2013 zajęła się budowaniem społeczności WordPressowej we Wrocławiu i nagle okazało się, że organizuje już drugiego WordCampa w Polsce pod rząd przy okazji ko-organizując WordCampa Europe 2014.

Namiętnie pożera książki i hamerykańskie seriale. Wie wszystko o wszystkich. Serio. Czasem mówi o sobie per Naczelna Feministka.

Klienci z piekła rodem vol. II

I. Krótkie porównanie supportu bezpłatnego, a płatnego:
1) Co można napisać na bezpłatnym
2) Czego nie można robić na płatnym
II. Typy klientów na płatnym suporcie
1) Te niemiłe typy. (2 albo 3)
III. Kilka dobrych rad, jak zmniejszyć czas otrzymania pomocy na płatnym supporcie.

Kel Santiago

Kkel santiago

Japan-based Writer & Evangelist of DigitalCube Co. Ltd. – Advanced Consulting Partner of Amazon Web Services and Code Poet WordPress Consultant (first in Japan and in entire Asia).

Contributing to WordPress: Why It’s Important to Your Business

There are many ways to contribute to WordPress and many reasons why it’s important for your business. Your company will get recognized at events and gain trust from the community and clients. You fly the flag for WordPress which is globally-recognized and when you contribute, you gain new friends, meet new people and for companies like Digital Cube, business is not about the money, it’s about the people.

Kite Koga

kite koga

Web designer and developer. WordPress core contributor since 4.0 and main organizor of WordCamp Kansai 2015 (Japan).

Wocker: Create a WordPress Development Environment in Seconds

Kite will give an introduction of Wocker, a Docker-based WordPress development environment. In addition, he will talk about how to get started with it and some best practice.

Krzysztof Dróżdż

Krzysztof Dróżdź

Programista, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z WordPressem (od wersji 1.5). Współpracował przy wdrożeniach WordPressa m.in. dla Próchnik SA i Browaru Czarnków. Jest aktywnym członkiem społeczności WordPressa: moderator polskiego forum supportowego, supporter na WordPress.StackExchange, kontrybutor kodu WordPressa. Właściciel w WPmagus.pl

Mity (nie)bezpieczeństwa

Wokół bezpieczeństwa stron opartych o WordPressa narosło wiele mitów, a na ich podstawie cały czas powstają nowe. Część z nich jest niegroźna, inne prowadzą do bardzo poważnych zagrożeń, nie tylko dla Twojej strony, ale też pozostałych użytkowników internetu, a ich skutki bywają kosztowne. Warto więc zatrzymać się na chwilę i zweryfikować poprawność niektórych popularnych twierdzeń.

Linus Wallen & Per Gårdehall & Carl Klingberg

wordcamp case study frojd

Per Gårdehall (Project mangare @ the Swedish Institute) will describe the overall project and concept of Sweden.se.

Linus Wallén (Project manager @ Fröjd Interactive) will describe the innovation and plugins that has been developed for the website in WordPress and the work process that the team used during the development.

Carl Klingberg (Lead developer @ Fröjd Interactive) will be available for questions.

Presentation Description : Sweden.se is an official source for facts about Sweden. It is publicly funded, with four organisations behind it: the Swedish Institute (SI), Business Sweden, VisitSweden and the Swedish Government Offices, including the Ministry for Foreign Affairs, the Ministry of Culture and the Ministry of Enterprise, Energy and Communications.

Łukasz Bieniek

lukasz_bieniekWordPressem zajmuje się zawodowo. Na początku jako freelancer, teraz już jako firma z zespołem dev. Tworzymy rozwiązania WP dla biznesu. Ich kod jest dostępny na envato market, na stronach takich firm jak mBank czy Biedronka.

WPsalesforce – zrób to sam w jeden wieczór

Jak w jeden wieczór zrobić prosty CRM lub system zarządzania działem sprzedaży, w oparciu o WP. Podczas prezentacji poznamy mało odkrywcze ale dosyć skuteczne wykorzystanie własnych typów postów, własnych pól oraz edycję postów przez front-end do stworzenia CRMa dla firmy handlowej.

Łukasz Korowicki i Michał Strześniewski

Łukasz Korowicki, Michał StrześniewskiŁukasz Korowicki – Web Developer firmy Kerris Group z dwuletnim doświadczeniem w pracy nad komercyjnymi projektami. Na co dzień korzysta z technologii webowych HTML5, CSS3, jQuery a po stronie serwerowej z PHP. Systemy zarządzania treścią z którymi pracuje to WordPress i Drupal, ale ma też doświadczenie z frameworkami CakePHP, FuelPHP czy też Phalcon.

Michał Strześniewski – Lead Web Developer Kerris Group, inżynier Informatyk i programista z 6 letnim doświadczeniem zawodowym. Pasjonat nowych technologii Frontendowych świetnie zaznajomiony z technologią CSS crossbrowser oraz SVG. Laureat konkursów CSSWinner i CSSnectar, a także zdobywca wyróżnienia w konkursie „Site of the Day” AWWWARDS za stronę kerriscreation.com.

Style Guide Driven Development, czyli jak wykonać więcej za mniej

Proces wytwarzania stron internetowych potrafi być bardzo złożony, przez co osiągnięcie zamierzonego celu zależy od wielu czynników. Praca pod presją czasu powoduje, iż każda osoba odpowiedzialna za jeden z etapów stara się go wykonać możliwie najszybciej. Style Guide Driven Development (SGDD) to wzorzec projektowy, dzięki któremu kolejne etapy projektu zajmują mniej czasu niż poprzednie. Często zapominamy, że niewielkie problemy, które pojawią się na etapie tworzenia grafiki potrafią urosnąć do rangi błędów krytycznych tuż przed oddaniem projektu. Rozkładając odpowiedzialność za projekt w sposób bardziej równomierny i dostosowany do kompetencji uczestników projektu, uzyskujemy projekt kompletny, któremu do perfekcji brakuje możliwie mało. SGDD to proces dzięki któremu nie tylko programiści mają ułatwione zadanie, ale także specjaliści od SEO oraz UX.

Łukasz Krebok

lukasz_krebok

Na co dzień Frontend developer(własna firma) i Usability Manager (Wincor-Nixdorf Polska), fan wszelkich rozwiązań webowych, nowych technologii, gadżetów i mobile.

UX na blogu

O co chodzi w UX, na co zwracać uwagę, aby dostosować swojego bloga do potrzeb naszego czytelnika, wtyczki i usługi które nam pomogą.

Maciej Swoboda

maciej_swoboda

Jest pasjonatem WordPressa od roku 2006, natomiast zwolennikiem prostych i użytecznych rozwiązań – odkąd pamięta. WordPress to dla niego przede wszystkim zaangażowana społeczność. Obecnie pracuje na rzecz WordPressowego środowiska tworząc platformę WP Desk, za pomocą której wspiera e-commerce’ową część społeczności.

Czy można zbudować duży sklep na WooCommerce?

Czy można zbudować duży sklep na WooCommerce? To pytanie pojawiało się na każdym WordUpie, na którym Maciej prowadził prelekcję o WooCommerce. Czas rozwiać te wątpliwości. W końcu dowiemy się, czy możliwe jest zbudowanie dużego sklepu na WooCommerce oraz zmierzymy się z mitem mówiącym o tym, że WooCommerce nadaje się tylko dla małych sklepów. Zaczniemy od definicji dużego sklepu. Czy duży sklep to duża liczba produktów, klientów czy może zamówień? A może duży sklep to duży ruch na stronie i obciążenie dla serwera? Prześledzimy wyzwania, z jakimi należy się zmierzyć podczas optymalizacji dużego sklepu WooCommerce. Zobaczymy jak obsługiwać sklep WooCommerce z punktu widzenia admina i na co zwracać szczególną uwagę: jak obsłużyć dużą liczbę zamówień i nie zginąć w gąszczu liczb w raportach. Na koniec dowiemy się, czy sklep WooCommerce może być z powodzeniem użytkowany bez dodatkowych integracji z zewnętrznymi systemami do wspomagania sprzedaży i obsługi magazynu lub jakie są alternatywy, żeby je zastąpić.

Marcin Karpezo

karpezoDeveloper z dziewięcioletnim doświadczeniem, który wielokrotnie na swojej ścieżce skakał w bok, by poświęcać się swojej pasji – kulturze. Tej otwartej. Od roku pracuje wraz z Grzegorzem Durtanem nad upraszczaniem realizacji procesów biznesowych z wykorzystaniem WordPressa.

Od pomysłu do prototypu w jeden dzień

Wiele razy miałeś pomysł na biznes w sieci, jednak jego realizacja była zbyt czasochłonna, by w ogóle się za to zabrać. Marcin sam tego doświadczył, dlatego opowie o narzędziach z ekosystemu WordPressa, wraz z przykładowymi konfiguracjami, które pozwolą Ci w jeden dzień zrealizować kompletny pomysł na model biznesowy i testować go wśród znajomych.

Marcin Kosedowski

marcin kosedowskiOd 2011 roku zajmuje się poprawą konwersji na stronach wyciskając siódme poty ze stron własnych i klientów. Blogger z ośmioletnim doświadczeniem. Właściciel całej masy stron stojących na WordPressie.

Na konwersję Mistrza Yody 5 sposobów. Herh herh herh

Jak to jest, że nawet firmy obracające miliardami marnują 99,5% pieniędzy wydanych na reklamę? Czy to możliwe, żeby prawie WSZYSTKIE firmy kurierskie wciąż popełniały ten sam błąd, który obniża ich sprzedaż o 30%? Jak bardzo możesz poprawić konwersję przez wydanie paru tysięcy złotych na pracę grafika, który odpicuje twojego WordPressa? Po prostu przyjdź (albo działaj tak jak wszyscy i dalej psuj konwersję na swojej stronie).

Mateusz Piaszczak

piaszczakNa co dzień zajmuje się pisaniem testów automatycznych i testowaniem oprogramowania – od dwóch lat pracuje głównie z aplikacjami WordPress’owymi. Interesuje się tematyką bezpieczeństwa aplikacji internetowych i sieci komputerowych, w szczególności sprawdzając ich odporność na ataki i wyszukując podatności. W ramach hobby studiuje kierunek związany z programowaniem gier wideo a także umila czas swoim sąsiadom grając na gitarze.

Czy twój WordPress czuje się bezpiecznie?

Mateusz opowie o zagrożeniach płynących z popularnych ostatnio błędów – związanych z zabezpieczeniami – o nazwie potocznej Zero day. Na konkretnym przykładzie zaprezentuje, do czego może doprowadzić ignorowanie informacji o wymaganej aktualizacji do najnowszej wersji WordPress’a, za pomocą wstrzyknięcia złośliwego kodu do modułu komentarzy i wykorzystaniu przez to podatności typu XSS. Atak zostanie przeprowadzony za pomocą narzędzia Metasploit na Kali Linux’ie. Zobaczymy co konkretnie atakujący może zyskać poprzez jego zastosowanie.

Mateusz Tuński

tunski

Adwokat, który po godzinach rozwija swoją pasję związaną z przemawianiem publicznym jako toastmaster oraz prelegent na różnego rodzaju warsztatach i konferencjach. Prezes Fundacji Startup Law, której jednym z celów statutowych jest przybliżanie praktycznej wiedzy z zakresu prawa własności intelektualnej, co z kolei realizowane jest m.in. za pomocą bloga startuplaw.pl. Czy warto przyjść i go posłuchać? Spytaj się osób, które go słyszały na dwóch ostatnich WordCampach.

Nieznajomość prawa autorskiego może bardzo ci zaszkodzić

To tytuł prelekcji, którą Mateusz wygłosi podczas WordCamp Polska 2015. Opowie w niej o tym, co jest chronione przez prawo autorskie, w szczególności jak i czy w ogóle chronione mogą być fotografia, logo, layout, aplikacja czy program komputerowy. Ponadto na podstawie case studies zostaną zaprezentowane sposoby ochrony swoich interesów oraz w jakich sytuacjach na skutek podjęcia działań przez inną osobę można zostać obciążonym sporymi kosztami.

Kilka wybranych prelekcji wygłoszonych przez Mateusza:

Festiwal Boss Wrocław 2015 – To ja sobie to „pożyczę” – czyli słów kilka o ochronie praw autorskich
WordCamp Warszawa 2014 – Zmiany idą – czyli o tym co dla nas oznacza wejście ustawy o prawach konsumenta
Igrzyska Przedsiębiorczości Wrocław 2014 – Umowy istotne przy planowaniu firmy
Dni Aktywności Studenckiej 2014 – Ale to moje logo i moja nazwa!
AIP Opole 2014 – Twoja firma Twoja marka, czyli co zrobić by ją chronić
WordCamp Wrocław 2013 – Umowa nie dla freelancera

Max Matłoka

max matłoka22-letni entuzjasta WordPressa. Pracuje jako webdeveloper w brytyjskiej firmie WPGeeks. Wbrew temu na co wskazuje nazwa firmy nie tworzy jedynie projektów w WP, stara się rozwijać w najbardziej bieżących technologiach i rozwiązaniach podbijających Internet, natomiast nabyte doświadczenia adoptuje do WordPressa, do którego zawsze z wielką chęcią wraca.

Automatyzacja procesów

Prezentacja będzie przedstawiała procesy automatyzacji niektórych zadań w WordPressie. Max zaproponuje doświadczonym, ale także tym mniej doświadczonym developerom, sposoby na uproszczenie ich pracy i zastosowanie dużo szybszych rozwiązań. Zaprezentuje obsługę WordPressa z poziomu cli (instalacja WordPressa przy użyciu kilku komend, instalacja pluginow, themów, debugowanie), automatyzacje zadań przy tworzeniu pluginow/themów a właściwie używanie grunt, bower, gulp – narzędzia do momentalnego pobierania pluginów js/kompresji css/kompilacji css z scss/kompresji obrazów, korzystanie z boilerplates. Poruszy także temat git zainstalowanego na serwerze i ułatwień przy pracy w grupie i wielu środowiskach.

Michał Niewiadomski

michał niewiadomski26-letni freelancer, developer od 10 roku życia zajmujący się projektowaniem i pisaniem aplikacji webowych. Zrealizował wiele projektów stron, blogów, sklepów, katalogów internetowych działających w oparciu o system WordPress. Interesuje się customizacją motywów systemu WordPress i ich wpływem na jakość tworzonych witryn.

Budowa własnego szablonu czy customizing pobranego?

Podczas prezentacji dowiemy się czy warto rozpocząć naukę podstaw kodowania i dzięki temu budować szablony samodzielnie czy może lepiej pobierać darmowe lub dokonywać zakupów płatnych wersji. Poznamy plusy i minusy indywidualnie konstruowanych motywów. Michał wskaże o czym zapomina się podczas procesu ich tworzenia oraz zaprezentuje zalety i wady darmowych i płatnych szablonów.

Michał Smereczyński

smereczynskiZałożyciel i animator Polskiej Grupy Użytkowników Microsoft Azure. Przedsiębiorca – ekspert i konsultant w dziedzinie adaptacji i wdrożeń platformy Microsoft Azure. Ewangelista otwartego oprogramowania i interoperacyjności. Społeczny aktywista i współzałożyciel Fundacji Aegis. Prywatnie wieczny student, pasjonat i geek. Organizator i uczestnik konferencji i wydarzeń związanych z integracją branży IT.

Multi-tenant WordPress for Enterprise. Disaster recovery, redundancy, high availability and 99.95% SLA

Wykorzystanie infrastruktury chmury publicznej do budowy usługi opartej o CMS WordPress, jednocześnie spełniającej normy dużych przedsiębiorstw, określających konieczną odporność na awarie, wysoką dostępność, redundancję zasobów i gwarancje SLA na poziomie większym niż 99.9%.

Piotr Potrebka

piotr potrebkaZ wykształcenia politolog, z zamiłowania programista. Szkoleniowiec administracji. Uwielbia pakiet Adobe. Wyznawca standardu WCAG 2.0. W latach 2008-2014 pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości, od 2014 Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wielbiciel systemu WordPress. Idealista, który ma dość ciągłych poprawek. Bloger i twórca skromnych wtyczek do wielbionego sytemu.

Urząd na WordPressie. Case Study Ministerstwa Edukacji Narodowej

Case Study strony Ministerstwa Edukacji Narodowej, która w tym roku przeszła metamorfozę. Wcześniej wszystkie strony były oparte o system Joomla, który dla większości redaktorów był nieintuicyjny, a dla programistów za trudny w utrzymaniu. Dodatkowo na wcześniejszej stronie standard WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) nie istniał.

Postanowiono zatem, żeby wszystkie strony, którymi zarządza Ministerstwo scalić w jeden wielki serwis. Jest to duże udogodnienie dla obywatela, ponieważ nie musi on przechodzić do różnych stron w poszukiwaniu informacji. Dla redaktora – dużo wolnego czasu na wypicie kolejnej kawy. Przykładowo proces publikacji komunikatu z obrazkami i załącznikami w Joomli trwał w granicach 10 minut, w WordPressie nie przekracza dwóch.

Sebastian Łubik

Sebastian Łubik

Prawdziwy Geek, fan WordPress’a, założyciel i prowadzący DailyWeb.pl – bloga technologicznego, nastawionego na ogólnie pojętą technologię WWW.

A może nowa domena dla mojego WordPressa?

W prezentacji omawiana jest idea nowych domen, fragment ich historii oraz najciekawsze aspekty. Przede wszystkim jednak jest to próba odpowiedzi na pytanie, czy nowa domena jest dobrym pomysłem, by użyć jej do własnego WordPressa.

Szymon Kapturkiewicz, Wojciech Walczak i Witold Szapar

Szymon_Kapturkiewicz-Wojciech_Walczak

Szymon Kapturkiewicz – Przedsiębiorca, Web Developer i założyciel agencji interaktywnej InterSynergy, pasjonat HTML5 i WordPressa. Obecnie w dużej mierze zajmuje się analizą biznesową i zarządzaniem projektami. Dorywczo wspiera działania programistyczne – szczególnie w zakresie projektowania rozwiązań i architektury. Każdą wolną chwilę poświęca na rozwijanie kompetencji związanych metodyką LEAN i LEAN Software Developement.

Wojciech Walczak – Projektuje i programuje aplikacje webowe. Backend i frontend nie mają przed nim żadnych tajemnic. Pilnie śledzi najnowsze trendy w branży i stara się aktywnie włączać je do rozwiązań naszej firmy. Wiele uwagi poświęca detalom i ciągłemu poprawianiu User Experience. W wolnych chwilach eksperymentuje ze skryptami i bibliotekami rozbierając je na części pierwsze i wprowadzając własne poprawki.

witold_szaparWitold Szapar – dyrektor Zarządzający Plasma Media Digital  –  agencji digital marketingu, która działa w kilkunastu krajach Europy Wschodniej oraz Azji Środkowej.
Obecny na rynku internetowym od 2001 roku – można rzec, że dorastał razem z nim.
Jego zawód i pasja skupia się wokół budowania strategii marki oraz Agile Managementu. Pomysłodawca i realizator idei pracy w międzynarodowych teamach eksperckich – co z powodzeniem wprowadza w życie podczas pracy z klientami w takich krajach jak Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Uzbekistan, Tadżykistan, Rosja, Kazachstan oraz Białoruś. Podczas działania ma do dyspozycji kilka współpracujących ze sobą zespołów eksperckich z branż IT/Web design, Project Management, Content Marketingu, SEO, PPC, SMM, kampanii reklamowych online w wyżej wymienionych krajach.

Bonduelle – Comunication Center (DAM/MRM/SMM/Content Marketing…) / WordPress jako narzędzie do Content Marketingu

Case Study o tym jak wykorzystać WordPress do budowy hybrydowego otwartego systemu łączącego wybrane funkcjonalności DAM/MRM dla zaspokojenia wewnętrznych i zewnętrznych potrzeb marketingowych korporacji SMM/Content Marketing.

Prelegenci opowiedzą o tym jak dla marki Bonduelle – rozpoczęliśmy budowę dedykowanego rozwiązania do zarządzania materiałami marketingowymi, umożliwiającego publikację i dystrybucję zróżnicowanych treści do różnych grup odbiorców.

Budowane rozwiązanie będzie wykorzystywane przez agencje reklamowe, BTL-owe, działy sprzedażowe obsługujące markę Bonduelle w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej (szesnaście wersji językowych). System ten będzie stanowił centrum inspiracji niezbędne do podejmowania działań związanych z content marketingiem.

Podczas prezentacji usłyszymy o integracji, automatyzacji, translacji treści, a także o problemach z jakimi przyszło się zmierzyć podczas realizacji. Nie zabraknie też ciekawostek o wykorzystaniu takich narzędzi, jak: WP-API, WP-CLI, WPML, Google Translate API, Bedrock, Sage, Bower, Gulp, Capistrano.

Tomasz Dziuda

Tomasz Dziudek

Lead Developer w GavickPro, miłośnik i propagator WordPressa. Organizator WordUp Łódź, WordCamp Polska 2014 i aktywny prelegent na WordUpach odbywających się w różnych rejonach Polski. Pasjonat nowych technologii webowych, który dotrwał do wymarzonych przez siebie czasów w których nie trzeba martwić się Internet Explorerem, a tydzień bez nowego frameworka w JavaScript nie istnieje.

Wprowadzenie do WP-API

Prezentacja, którą wygłosi Tomasz podczas WordCampa, składać się będzie z dwóch części:

  1. Wprowadzenia teoretycznego do podstaw WP-API – omówienia możliwości jakie ze sobą ono niesie, przykładów wykorzystania oraz analizy jego potencjalnego wpływu na przyszłość WordPressa
  2. Praktycznego przykładu wykorzystania WP-API – pokażę jak stworzyć motyw, będący SPA korzystającą z danych zgromadzonych w WordPressie

Tomasz Lach

tomasz lachPasjonat WordPress’a, przedsiębiorca i bloger, od 6 lat równolegle rozwija firmę internetową i profesjonalny blog kulinarny. Moja firma świadczy usługi IT i projektowe związane z platformą WordPress dla klientów z całego świata. Jako bloger jest również pomysłodawcą i organizatorem (od 2013 roku) całej serii konferencji „bloSilesia” (www.blosilesia.org) mających na celu rozwój i integrację polskiej blogosfery.

Od pasji do blogowego biznesu, czyli 7 lat z WordPress’em pod rękę

W prezentacji przedstawi swoją ścieżkę od pasjonata dobrej kuchni i „niedzielnego blogera” do właściciela dużego serwisu internetowego o tematyce kulinarnej. Opowie także o tym jak przy okazji WordPress stał się jego sposobem na biznes. Przedstawi od kuchni wypracowane w ciągu tych lat pracy sposoby i sprawdzone schematy budowy jakościowej treści, dzięki którym bez wsparcia w postaci SEO udało się zbudować zasięg na poziomie miliona odwiedzin bloga miesięcznie. Opowie na podstawie konkretnych przykładów jak z pomocą darmowych narzędzi/pluginów i bez ponoszenia wysokich kosztów pracy programisty zbudować skuteczne narzędzie do tworzenia świetnie zoptymalizowanych treści i pracując na bazie takiego schematu sprawnie rozwijać projekty bazujące na unikalnej treści.

Weronika Sobótka

weronika_sobotkaZałożycielka Fundacji Wyraźnie Lepiej, działającej na rzecz dostępności stron internetowych, towarów i usług. Absolwentka pierwszej edycji studiów z zakresu włączenia cyfrowego i społecznego. Krzewicielka idei, że wszystko co dostępne jest lepsze, a dostępna strona może być piękna.

WordPress dostępny dla wszystkich

Weronika w swojej prezentacji poruszy temat dostępności stron WordPressowych i nie tylko. Dowiemy się, jak sprawić, aby to co publikujemy na stronach opartych na WordPressie było dostępne dla osób z niepełnosprawnościami czy starszych. Opowie czym jest standard WCAG 2.0, jak go zaimplementować i jaki będzie miał wpływ na dostępność strony – innymi słowy jak sprawić aby niewidomi „zobaczyli” nasze strony czy blogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WordCamp Polska 2015 – 12-13 września – Kraków

WordCamp Polska is over. Check out the next edition!