Czym jest WordCamp?

Jeżeli po raz pierwszy widzisz tę nazwę, to z pewnością tak, jak ja rok temu, myślisz sobie, że WordCamp to pewnie jakaś techniczna konferencja.

Masz rację!

Ale też jednocześnie … jej nie masz 🙂

Kilka słów o WordCampie

WordCamp to konferencja użytkowników WordPressa, którzy spotykają się cyklicznie parę razy w ciągu roku w różnych miastach Polski, aby nawiązywać i podtrzymywać relacje, nie tylko biznesowe, ale przede wszystkim koleżeńskie – bo najlepszy biznes robi się wtedy, kiedy znasz drugą stronę.

I dlatego WordCamp nie jest konferencją, na którą przyjeżdżasz z kompletem nowo wydrukowanych wizytówek i wręczasz je każdej napotkanej osobie. Jeżeli masz taki zwyczaj, to uprzedzam – przyjeżdżając na WordCamp, nie rób tego.

Społeczność użytkowników WordPressa to specyficzna społeczność – w bardzo pozytywnym znaczeniu – bardzo relacyjna, ceniąca sobie zasady i wartości. Jeżeli przyjedziesz pierwszy raz na WordCampa, to z pewnością ktoś do Ciebie podejdzie, gdy zauważy, że czujesz się, jako „nowy” czy „nowa”, niepewnie. I z pewnością zagada, pomagając Ci się szybciej zaaklimatyzować.

Bo tak to u nas działa.

Tym bardziej, że nasza społeczność mocno zróżnicowana – czasy, kiedy z WordPressa korzystali głównie deweloperzy i webasterzy, minęły bezpowrotnie.

WordCamp się zmienia

Obecnie zdecydowana większość osób korzysta z WordPressa jako normalni użytkownicy, nie kodując nic, ale wprowadzając na stronę informacje (opisy produktów, usług, pisząc bloga itp.).

I dlatego WordCampy odwiedzają nas osoby z przeróżnych obszarów działalności – właściciele biznesów, osoby, które im pomagają, jak np. wirtualne asystentki czy osoby odpowiedzialne za optymalizację procesów organizacyjnych w firmach. Nie zapominając o tych, którzy są niejako łącznikami między tymi osobami, a deweloperami i webmasterami – czyli graficy, specjaliści od UX/UI, project managerowie itp. Napisałem o tym osobny wpis, którego lekturę bardzo Ci polecam.

I dlatego dzisiejsze WordCampy kładą duży nacisk na tematy okołobiznesowe; w Krakowie aż 2 z 3 ścieżek tematycznych, będzie poświęcona tematom biznesowym.

Dowiesz się z nich m.in.:

  • Co zrobić, aby marka ułatwiała pozyskiwanie klientów?
  • Kiedy inspiracja czyjąś pracą staje się już plagiatem?
  • Jak zbudować karierę, wykorzystując do tego LinkedIn?
  • Jakie są korzyści wynikające ze znajomości własnych mocnych stron?
  • 3 największe problemy z uzyskaniem konwersji ze strony

itp.

Co nie znaczy, że osoby, które tworzą ekosystem WordPressa, będą czuły się „samotne”.

Na nich czekają takie tematy, jak:

  • Dlaczego warto wykorzystać Cloudflare tworząc stronę na WordPressie?
  • Jak przepisać stronę, aby była szybsza i bardziej wydajna?
  • Mity i fakty związane z bezpieczeństwem stron stawianych na WordPressie
  • Modelowanie treści z ACF w edytorze blokowym
  • Full Site Editing w podejściu Headlessowym. Case Study.

itp.

Dodajmy do tego jeszcze warsztaty, poświęcone budowie stron opartych na WordPressie (techniczne tematy) czy poruszające zagadnienia natury prawnej i analizy danych (biznes) widać wyraźnie, jak te dwa światy, osób, które tworzą strony oraz osób, które z nich korzystają, przenikają się mocno.

To dzieje się podczas drugiego i trzeciego dnia WordCampa.

Po więcej informacji sprawdź agendę (po weekendzie zapewne ją zamkniemy) oraz zobacz, kto będzie występował na scenie na naszych trzech ścieżkach oraz warsztatach – lista prelegentów jeszcze nie jest pełna, ale też powinna zostać domknięta do połowy maja, jak domkniemy formalności organizacyjne.

Jednak magia dzieje się też i podczas pierwszego dnia.

Contributor Day

W piątek część osób (około dwa/trzy tygodnie przed rozpoczęciem otwieramy zapisy na zajęcia w tym dniu) ma możliwość dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju WordPressa, pracując pod okiem specjalistów nad jego corem czy tłumacząc popularne w Polsce wtyczki (najczęściej anglojęzyczne) na polski język – po to, aby ułatwić pracę z WordPressem jego zwykłym użytkownikom (do których sam się zaliczam :).

To wszystko dzieje się w ramach tzw. Constributor Day.

Jednak brakowało mi „zaopiekowania się” osobami, które dopiero stawiają pierwsze kroki w ekosystemie WordPressa – lub też już na nim działają, ale czują, że potrzebują odświeżyć sobie pewne informacje.

I dlatego, aby postawić mocny pomost pomiędzy nimi a „starymi wyjadaczami”, planujemy zorganizować w piątek Akademię WordPressa.

Akademia WordPressa

Akademia WordPressa będzie cyklem wykładów nastawionych na początkujących użytkowników, aby poznali oni zasady, którymi należy się kierować, aby „wycisnąć” z WordPressa jak najwięcej, a jednocześnie sprawić, aby strona na nim postawiona była szybka oraz zabezpieczona przed włamaniami.

Dodatkowo poruszymy tematy biznesowe oraz prawne, aby taka strona spełniała cel, dla jakiego została postawiona.

To sprawi, że pierwszy dzień, do tej pory zarezerwowany dla wąskiego grona specjalistów, będzie bardziej „licznym” :).

Ale to nie wszystko – na WordCampie pojawi się coś jeszcze.

Stoliki tematyczne

Podczas WordCampa przewidujemy dużo czasu na networking – napisałem na początku, że wiele osób przyjeżdża dla podtrzymania starych oraz zbudowania nowych relacji.

Jednak jak zachęcić do wymiany doświadczeń? Jak sprawić, aby osoba, która jest pierwszy raz lub też ma jakiś problem związany z prowadzeniem firmy czy strony opartej na WordPressie, uzyskała rozwiązanie, nie zastanawiając się, kogo poprosić o pomoc?

Znaleźliśmy i na to rozwiązanie.

Temu celowi będą służyły stoliki tematyczne, przy których dyżury będą pełnili specjaliści z danego zagadnienia. Będzie można do nich podejść i porozmawiać, uzyskując odpowiedź na nurtujące pytania.

Będzie się działo 🙂

PS

Takie są WordCampy. Tak to wygląda w telegraficznym skrócie.

Nie da się jednak tego opisać zbyt dobrze słowami; trzeba tu być i poczuć tę atmosferę.

A wtedy magia sama się zadzieje.

To co, masz już swój bilet? 🙂

Jeżeli możesz, to rozważ wsparcie naszej społeczności, kupując Bilet Mikrosponsora.

Cena jego to jedynie 500 złotych, za udział w całej konferencji. Jak prowadzisz firmę i weźmiesz fakturę, to wyjdzie kwota zbliżona do biletu standardowego (250 złotych).

Do zobaczenia w Krakowie!

Dowiedz się więcej o WordCamp Kraków 2024

Zapisz się teraz do newslettera, tak baby nic Cię nie ominęło!

Zamknij okno