Kategoria: Komunikacja
-
Uniwersalny szablon strony korporacyjnej – współpraca UX Designera i Programisty
Niniejsza prezentacja przedstawi proces tworzenia uniwersalnego szablonu strony korporacyjnej, opracowanego w technologii WordPress dla Wielkopolskiej i Szczecińskiej Izby Lekarskiej. Projekt ten został zaprojektowany jako wzorzec dla przyszłych realizacji dla polskich Izb Lekarskich, podkreślając znaczenie współpracy między UX Designerem a Programistą. Główne punkty prezentacji: Prezentacja ma na celu podkreślenie znaczenia synergii między designem a technologią w…
-
Jak cię widzą, tak ci płacą… czyli po co zdjęcia w witrynie
Zapewne nie raz słyszeliście frazę: „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”, z powodzeniem, możemy ją przekuć na „Jak Cię widzą, tak Ci płacą”. Wyobraź sobie: szukasz trenera personalnego, który pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Pytasz znajomych, zapisujesz kontakty i przeglądasz strony. Jedne są zielone w duchu green way, inne grantowe dla klientów biznesowych, jeszcze inne…
-
Q SatysfAKCJI. Użyj dźwigni swoich superMOCY
Prezentacja w atrakcyjny sposób pokaże czym jest mocna strona danej osoby (czym różni się od talentu), jakie są korzyści wynikające ze znajomości własnych mocnych stron (dla satysfakcji z pracy – emocjonalnej, poznawczej i finansowej). Podkreślona zostanie także rola mocnych stron w budowaniu marki osobistej. Pokazane zostaną sposoby odkrywania mocnych stron oraz padnie odpowiedź na pytania:…
-
Dlaczego marketing nie działa?
O tym jak ludzie przepalają pieniądze na płatne reklamy przez źle stworzone strony www. Planuję poruszyć klika kluczowych kwestii, które powodują spadek lub brak konwersji.
-
WordPressowiec vs jego Klient – o skutecznej komunikacji
Przyjrzyjmy się komunikacyjnym nieporozumieniom, jakie występują między WordPressowcami a ich klientami. Te różnice w pojmowaniu nie raz prowadzą do frustracji i opóźnień w projektach. Czy to z powodu niedoinformowanych klientów, czy raczej klątwy wiedzy unoszącej się nad developerami? Jak osiągnąć efektywną i satysfakcjonującą współpracę? Jak lepiej komunikować się z „nietechnicznymi”? Zobaczmy to na przykładach!